SCADA Sistemi Kontrol Merkezlerinde kullanılan bilgisayar sistemlerini;
a) Kisisel Bilgisayarlar,
b) Mini Bilgisayarlar,
c) Süper Mini Bilgisayarlar,
d) Mainframe Bilgisayarlar, olarak sınıflandırabiliriz

 

a) Kisisel Bilgisayarlar: Oldukça yaygın kullanım alanına sahip bu bilgisayarlar SCADA kontrol merkezlerinde kullanılır. Genisletilebilir olma özelligine sahiptirler. Kontrol merkezlerinde alarm ve raporların alınmasında, istatiksel analizlerde, RTU’larla haberlesme ve ek ünitelerin kontrolü amacıyla kullanılır.
b) Mini Bilgisayarlar: Mainframe bilgisayarlara göre daha az yer tutarlar. Ancak onlardan daha yavastırlar. Kontrol merkezlerinde ana bilgisayara veri saglama, ek üniteleri kontrol etme dolayısıyla sistemin yükünü hafifletmek ve performansını arttırmak amacıyla kullanılırlar.
c) Süpermini Bilgisayarlar: Paralel merkezi kontrol sistemi ile donatılmıslardır. Bu yüzden yüksek hızlarda çalısabiliriler. Bu saniyede 20 ile 100 milyon komut islemeye kadar çıkabilir. Süpermini bilgisayarlar yavas yavas Mainframe bilgisayarların yerini almaya baslamıstır. Bu
yüzeden kontrol merkezlerinde ana bilgisayar olarak kullanılabilirler.

 

d) Mainframe Bilgisayarlar: Çok yüksek kapasiteli veri isleme hızına sahiptirler. Birden fazla merkezi kontrol birimleri vardır. Çok kullanıcılı isletim sistemi içerebilirler. En büyük dezavantajı çok fazla yer kaplamasıdır. Ayrıca özel olarak hazırlanmıs mekana ihtiyaç duyarlar.

 

BİLGİSAYAR İŞLETiM SİSTEMİ

Bilgisayar isletim sistemi bilgisayar sisteminde çalısan programların denetimini yapar, ek birimlere erisimini saglar. Verilerin yedekleme yada depolama birimlerine transferini saglar, bellek erisimini ve sistem kullanıcılarının erisimini denetler. sletim sistemlerinin tek görevli ve tek kullanıcılı ve çok kullanıcılı olmak üzere iki tipi vardır. Bunlardan ilki aynı anda sadece bir tek kullanıcının bilgisayarı çalıstırmasına izin verir. İkincisinde birden fazla kisi,birden fazla programı isletebilmektedir. Bu sistemler genel olarak iletisim agı tabanlıdır. Dolayısıyla verilerin ortak kullanımı söz konusudur. Örnek olarak UNIX, LINUX, POSIX isletim sistemleri gösterilebilir.

 

 

Bu alana reklam verebilirsiniz!