PLC, içerisinde işlemci (CPU) , giriş-çıkış ara yüzleri ve hafıza (memory) bulunduran bir endüstriyel mikrobilgisayardır.

PLC ile kontrolde, programlama konsolundan PLC’ye çeşitli giriş sinyalleri ve kontrol içerikleri gönderilir. Sonuç olarak da çıkış sinyalleri, çıkış elemanlarına yöneltilir. Giriş, çıkış gereçleri ve PLC arasındaki sinyal değişiminde giriş arabirimi ve çıkış arabirimi olarak adlandırılan tekrarlayıcı (repeater) gereklidir.

 

 

 

plc iç yapısı

 

 

 

PLC ile çevre birimleri arasındaki bağlantıyı göstermektedir. Giriş elemanı olarak buton, anahtar, seçici anahtar, dijital anahtar, sınır anahtarı, fotoelektrik anahtar, yaklaşım anahtarı vb. kullanılabilir. Bu elemanlardan gelen sinyaller PLC’nin işlemcisine giriş arabirimi üzerinden gönderilir. İşlemci (CPU), hafızaya kaydedilmiş olan programın içeriğine ve giriş sinyallerine göre çıkış sinyallerini kontrol eder. Çalıştırılması istenen donanımlar çıkış elemanı olarak isimlendirilir. Elektromanyetik valf, lamba, küçük güçlü motor vb. alıcılar elektriksel değerleri uygun olması durumunda doğrudan PLC’ye bağlanabileceği gibi transistör, röle vb. diğer kontrol elemanları üzerinden de kontrol edilebilir.

 

 

plcgiriş çıkış

 

 

 

Referans: Programlama konsolu, komut listesindeki komutları kullanarak program yazmak ve bu programı PLC’ye göndererek kaydetmek için kullanılan bir programlama gerecidir. Hafızaya kaydedilen program işlemci (CPU) tarafından okunur. Okunduktan sonra da programın içeriği yapılabilirliğine göre kontrol edilir. Program uygulanabilir olduğunda, CPU tarafından çalıştırılır ve bir sonraki adıma geçilir. Hafızadaki tüm program satır satır işlenir.

 

PLC’nin hafıza kapasitesi, tipine bağlı olarak değişir. Örneğin MITSUBISHI firmasının küçük tip PLC’si olan FX2 serisinde, program kapasitesi 2000 adım (adım 0’dan adım 1999’a kadar) ve program kapasitesi 8000 adım (adım 0’dan adım 7999’a kadar) olan iki tipi vardır. Program kapasitesi, müşterinin ihtiyacını karşılayacak kapasitede olmalıdır. OMRON firmasının da SYSMAC – S6 ve C500 gibi ürünleri ile müşterinin farklı ihtiyaçlarına cevap verebilecek program kapasitesine ve giriş-çıkış terminallerine sahip PLC’leri piyasaya sunmuştur.

Bu alana reklam verebilirsiniz!