Merhaba arkadaşlar bu yazımızda plc ve röleyi ele alacağız.Aşağıda PLC kullanımının röleli kontrole göre çeşitli açılardan üstünlükleri belirtilmiştir.
Ekonomi : Fabrikasyonda 10 ve üzeri elektromanyetik kontaktör veya anahtar kullanımı PLC kullanımına göre daha pahalıdır.
Tasarımda iş gücü kazancı : Gereçlerin çevre planlaması basitleştirilebilir. PLC kullanıldığında kontrol devresinin dizaynı ve değiştirilmesi daha kolaydır. Aynı elemanlar için çalışma şeklini değiştirmek isterseniz PLC içerisindeki programı değiştirmek yeterli olacaktır.

 

Üretim süresinde azalma : Gereçlerin teknik özelliklerinin değiştirilmesinde ve parçaların montajının basitleştirilmesinde esneklikler vardır. Kablolamanın basitleştirilmesi sayesinde üretim süresi azaltılır ve böylece genel maliyet de azaltılmış olur.
Küçük boy ve standartlaştırma : PLC, röleli kontrole göre çok daha küçük boyutludur. Programın tekrar tekrar kullanımı sayesinde seri üretim mümkündür. (Program EPROM içerisinde saklanır.)
Güvenilirliğin geliştirilmesi : Röleler ve zamanlayıcılardaki karışıklık azaltılabilir. (Kontaklarda bulunan toz ve rölenin titreşimi, kontakların “ON” ve “OFF” zamanlarında karışıklığa neden olur. )
Bakım kolaylığının geliştirilmesi : PLC’nin ömrü, röleye göre daha uzundur. PLC’nin hata teşhis fonksiyonu kullanılarak sistemdeki hata kolaylıkla bulunup gerekli bakım kolaylıkla yapılabilir.

 

 

 

Röleli ve PLC ile yapılan kontrolün özellikleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

plc röle

 

 

Bu alana reklam verebilirsiniz!