(1) Programın uygulama sırası
Kontak ve adım
Programlama sırası

 

plc 1

 

 

Yukarıdaki program soldan sağa ve yukarıdan aşağıya doğru çalıştırılır.
(2) Aynı çıkış rölesinin birden fazla kullanılması 

 

PLC programında aynı bobin birden fazla yerde çalıştırılacaksa, en son kullanılan kontak önceliğe sahip olur (Bobin kontakları bobinin en sondaki durumuna göre açık ya da kapalı olur).

 

plc 2

 

 

Yukarıdaki şekilde, aynı devre içerisinde Y001 rölesi iki kez kullanılmıştır. X1 “ON” olduğunda ilk Y001 bobini de “ON” olur. Dolayısıyla Y002’de “ON” olur. X2 kontağı “OFF” olduğu için ikinci kez kullanılan Y001 bobini de “OFF” durumuna gelecektir. Sonuç olarak Y001 bobininin son hali “OFF” olacaktır.

 

 

Aynı çıkış rölesi için hazırlık
Program içerisinde aynı bobinin birden fazla kullanımı yasaklanmamıştır. Ancak bu kullanım ile işlemler karmaşık bir hal alacaktır. Bu sebeple aynı çıkış rölesini birden fazla kullanmak yerine, aşağıdaki gibi bir kullanım daha uygun olacaktır.

 

plc 3

 

 

(3) Programlama için istenmeyen durum
Köprü devresi

 

plc 4

 

 

Programlamada, soldaki devrede olduğu gibi X004 kontağının bağlantı şekli mümkün değildir. Böyle bir devrenin kurulması gerektiğinde sağdaki devrede olduğu gibi bir bağlantı yapılabilir. Bu iki devre birbirisinin aynısıdır fakat soldaki devre programlama olarak hatalı bir devredir. Sağdaki devre, X001 ve X003’ü dikkate almazsak, diğer kontakların yalnız ya da blok halinde paralel bağlantısından meydana gelmiştir.

 

Çıkış rölesinin bağlantısı
Merdiven diyagram çizilirken bobinin sağ tarafı doğrudan hatta bağlanmalıdır. Çıkış rölesinin sağına başka bir bobin ya da kontak çizilemez.

 

plc 5

 

 

Bundan sonra ki yazımızda bir uygulama ile karşınızda olucağız.Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bu alana reklam verebilirsiniz!