Devre Dizaynının Akışı
Başlangıç seviyesinde olanlar PLC için bir program yazarken aşağıdaki işlemleri takip edebilir.

 

plc 1

 

 

Kontrolün içeriği ve şartları kavranmalı, programın çözüm mantığı geliştirilmelidir. Kullanılacak giriş ve çıkış eleman numaraları belirlenmelidir. Birbiriyle ilişkili giriş çıkışların numaraları da ilişkili seçilirse programın anlaşılırlığı daha basit olacaktır. PLC ile giriş ve çıkış elemanları kablolaması yapılmalıdır.

 

Programda hangi elemanların kullanılacağına genellikle merdiven diyagram çizilirken karar verilir. Üst üste kullanımdan kaçınmak için tahsisat tablosu yapılmalıdır. Devre, kontrol sırasına uygun olarak çizilmelidir. Bu durumda devrenin anlaşılması ve çizilmesi kolaylaşacaktır. Merdiven diyagram üzerinde program yapılmasına kodlama (coding) denilmektedir. Programın kontrol edilmesi, “debug” olarak adlandırılır. PLC yazılımı, yapılan programı kontrol etme fonksiyonuna sahiptir. Eğer programda bir hata varsa, hata mesajı ve hata kod numarası görüntülenmelidir. Program EPROM veya EEPROM içerisine kaydedilmelidir. Hatası giderilmiş program çalıştırılmalıdır.

 

Programlama Gereçleri
PLC için program iki farklı donanım ile yapılabilmektedir. Bunlar programlama konsolu ve kişisel bilgisayardır. Kişisel bilgisayar için özel yazılım gereklidir.

 

Programlama konsolu ile programlama

plc 2

Programlama konsolu, komut listesindeki komutları (Öğretici dil) kullanarak PLC’ye program yazmaya ve yüklemeye yarayan bir donanımdır. Üzerinde klavye ve ekranı vardır. Taşınabilir ve küçük olması avantajdır.

Kişisel bilgisayar ile programlama

plc 3

Bilgisayar ve özel bir yazılım kullanarak PLC programı yazmak mümkündür. Bu yöntem, PLC’ye program yazmak ve transfer etmek için kullanılan en yaygın yöntemdir. Fabrikalarda programları doğrudan değiştirmek için laptop kullanılmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz özel yazılımlardan bazıları aşağıda ifade edilmiştir.

MITSUBISHI FX-PCS/WIN
GX-Developer
OMRON CX-Programmer
SIMENS STEP7

Bu alana reklam verebilirsiniz!