Apple’ın geliştirici konferansı yaklaştıkça etkinliğin ana gündem konusu da gün yüzüne çıkmaya başladı. İddialara göre, bu yılki WWDC’ye iOS’tan çok OS X damgasını vuracak.

Mayıs ayının gelmesiyle birlikte, Apple’ın 2 Haziran tarihinde San Francisco’da gerçekleştireceği WWDC 2014 (Evrensel Geliştiriciler Konferansı) hakkında iddialar da gün yüzüne çıkmaya başladı. Bu etkinlikte de, önceki yıllarda olduğu gibi OS X ve iOS’un yeni sürümlerinin tanıtılması bekleniyor. Son iddialar ise bu yılki konferansın OS X ağırlıklı geçeceği yönünde.

Odak noktası OS X

Geçtiğimiz yıl gerçekleşen geliştirici etkinliğine tasarımı baştan aşağı değişen ve merakla beklenen iOS 7 damga vurmuştu. Henüz 1 yıl önce tamamen yenilenen mobil işletim sisteminin, bu yılki etkinlikte büyük bir değişimden geçmesi beklenmiyor. Buna karşın, uzun yıllardır aynı arayüzü koruyan OS X’te radikal değişimlerin yaşanabileceği idda ediliyor.

OS X’te iOS 7 esintileri

Apple’ın masaüstü işletim sistemini, mobil işletim sistemi iOS 7’nin düztasarım anlayışıyla elden geçireceği öne sürülen yenilikler arasında. İddialar, uygulama ikonlarının değişmesinden, arayüzde beyaz alanların artmasına ve daha keskin pencere kenarlarına kadar birçok yeniliğin işletim sisteminde ortaya çıkacağı yönünde. Buna rağmen, OS X’in karakteristik alanları olan Finder ve Mission Control gibi arayüzlerin aynı kalacağı belirtiliyor. Syrah kod adıyla anılan OS X 10.10’un hangi isimle tanıtılacağı henüz bilinmiyor. 

Bu alana reklam verebilirsiniz!