Direnç Sembolleri Çizimi
Direnç, elektrik ve elektronik devrelerinde akıma karşı zorluk gösteren devre elemanıdır. Dirençler, sistemlerde akım veya gerilim bölücü olarak kullanılır.

 

e1

 

 

Bobin ve Transformatör Sembolleri Çizimi

 
Bobinler ve transformatörler endüktif indüksiyon prensibine göre elektrik enerjisine tepki veren devre elemanlarıdır. Bobinler alternatif akımın değişimine zorluk gösterir. Transformatörler ise gerilim ve akım dönüştürmek, empedans uygunlaştırma ve elektriksel yalıtım gibi birçok amaç için kullanılır. Şekil 3.2’de elektronik sistemlerde kullanılan bobin transformatör ve diğer bazı devre elemanlarının sembolleri görülmektedir.

 

e2

 

 

Kondansatör Sembolleri Çizimi

 
En basit hâliyle bir kondansatör iki iletken plakadan ve bu plakalar arasında bulunan bir dielektrik malzemeden oluşur. Bu yapıya sahip bir kondansatör alternatif gerilimdeki değişimlere zorluk gösterir. Ayrıca elektrik enerjisini depolama özelliğine de sahiptir. Şekil 3.3’te elektronik sistemlerde kullanılan kondansatör sembolleri görülmektedir.

 

e3

 

 

Transistör Sembolleri Çizimi

 
Yarı iletken malzemeler (silisyum, germanyum gibi) son yörüngelerinde dört elektron bulundurur. Elektriksel iletkenlik bakımından iletkenlerle yalıtkanlar arasındadır. İndiyum ve antimuan gibi katkı maddeleri ile iletkenlikleri artırılabilir. Katkılanmış yarı iletken kullanılarak yapılan transistör ve diyot gibi devre elemanları elektronikte çok yaygın ve değişik amaçlar için kullanılır. Temel kullanım amaçları yükseltme ve anahtarlamadır

 

e4

 

 

Tetikleme Elemanları Sembolleri Çizimi

 
Tetikleme elemanları, yarı iletken malzemelerden üretilir ve genellikle anahtarlama elemanlarına tetikleme palsi göndermek amacıyla kullanılan devre elemanlarıdır.

 

e5

 

 

Anahtarlama Elemanları Sembolleri Çizimi

 
Anahtarlama elemanları, elektrik akımı ile kontrol edilen ve elektronik devrelerde alıcının istenildiğinde çalışmasını ve durmasını sağlayan yarı iletken devre elemanlarıdır. Genellikle yüksek akım çeken alıcılar için kullanılır. Anahtarlama dışında osilatör devrelerinde de kullanılır.

 

e6

 

 

Entegre (Tümleşik Devre, Chip, Yonga) Devre Sembolleri Çizimi

 

 

Analog (örneksel) entegre devre sembolleri çizimi

 
Analog entegre devre elemanları (OPAMP-işlemsel yükselteç entegreleri gibi) analog elektrik sinyallerinin yükseltilmesi ve sinyal işleme gibi amaçlarla kullanılabilen yarı iletken devre elemanlarıdır.

 

e7

 

 

Lojik (Sayısal, Dijital) Entegre Devre Sembolleri Çizimi

 
Lojik entegreler, elektronik sistemlerde mantıksal işlemleri yapmak amacıyla kullanılan lojik kapıların, direnç ve yarı iletken devre elemanları ile gerçekleştirildiği ve aynı kılıf içine birden fazla kapının yerleştirildiği entegre devre elemanlarıdır.

 

e8

 

 

e9

 

 

e10

 

 

e11

 

 

e12

 

 

Diğer yazımızda DA GÜÇ KAYNAĞI VE AMPLİFİKATÖR ÇİZİMLERİ ni ele alıcaz bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bu alana reklam verebilirsiniz!